SLEVA NA ZIMNÍ SESTŘICH! … Z DŮVODU VRAŽDY

Od té doby, co byla hra SPLAŠENÉ NŮŽKY poprvé uvedena v Bostonu v lednu 1980, už sice uplynulo 31 let, ale od tohoto data sklízí jeden úspěch za druhým. Nejen pro předplatitele bude tato hra uvedena 21. ledna 2012 od 19.00 hodin v sále Kulturního zařízení.

Historie Splašených nůžek je poměrně překvapivá. Původně se totiž jednalo o vážné psychodrama Scheremschnitt z pera německého psychologa a dramatika Paula Pörtnera. V roce 1976 si však dějovou linku vypůjčili dva američtí divadelní nadšenci a svou hru uvedli právě pod názvem Splašené nůžky. Zprvu se jednalo pouze o hereckou improvizaci, ale postupem času se do děje začalo víc a víc zapojovat i publikum. Hra se tak vyvinula v interaktivní komedii, ve které je možné opravdu cokoliv.

Příběh se odehrává v luxusním kadeřnictví uprostřed Zlína. Majitelem je extravagantní vlasový stylista Tony Řezníček spolu se svéráznou kadeřnicí Barbarou Markovou. O klienty nemají nouzi. Stříhat a upravovat se zde nechávají různí lidé. Obchodník se starožitnostmi, stavební dělník, dáma z vyšší společnosti či suverénní mladík. Poklidný tok událostí však náhle naruší smrt majitelky domu. Klavíristka Isabela Czerna je zavražděna ve svém bytě. Vše se tak komplikuje, neboť nikdo jiný než návštěvníci salónu do domu nevešel. Což znamená, že vrahem musí být někdo v salónu…

S tímto příběhem jsou diváci seznámeni v první části. Do části druhé pak mohou zasahovat svými dotazy a připomínkami k ději. Princip hry připomíná filmový projekt Kinoautomat ze šedesátých let, kdy diváci za pomocí hlasovacích zařízení mohli rozhodovat o osudu postav. A právě i zde budou mít v rukou osudy herců a jen na nich bude, kdo bude obviněn z vraždy. O úspěšnosti inscenace svědčí také fakt, že hra byla v České republice oceněna titulem Komedie roku 2007 na VIII. ročníku Grand Festivalu smíchu.

Tuto bláznivou detektivní komedii přijedou valmezskému publiku představit herci Městského divadla Zlín. A o tom, zda hra dostává svým recenzím a kritikám se může přijít přesvědčit kdokoli. Doprodej zbývajících míst začíná 2. Ledna 2012. (smo)

 

splašené nůžky - zlín