Oldřich Navrátil se představí jako Dezertér z Volšan

Oldřich Navrátil se představí jako Dezertér z Volšan

Začátkem února, přesně ve čtvrtek 7., se mohou milovníci divadla a staropražských frašek těšit na divadelní představení Dezertér z Volšan. V titulní roli nenapravitelného flamendra budete moci shlédnout herce Oldřicha Navrátila. Představení začne jako již tradičně v 19.00 hodin.

Dezertér z Volšan je jednou z nejúspěšnějších komedií proslulého českého dramatika, režiséra, malíře a herce Emila Artura Longena, vlastním jménem Emil Artur Pitterman. Poté, co jej v mládí okouzlilo divadlo a kabaret spolupracoval například s Eduardem Bassem, poprvé zdramatizoval Osudy dobrého vojáka Švejka nebo Kischovu povídku Nanebevzetí Tonky Šibenice. Rozhodující vliv měl na uměleckou dráhu Vlasty Buriana, pro něhož psal úspěšné komedie a již v roce 1927 jej označil za krále komiků. Nejvýznamnější jsou divadelní komedie Anton Špelec ostrostřelec, Nezlobte dědečka nebo filmy Hrdinný kapitán Korkorán či Jedenácté přikázání.

Staropražská fraška Dezertér z Volšan sleduje příběh hlavního „hrdiny“, opilce a hýřila Balabise, které výtečně ztvárňuje Oldřich Navrátil. Díky každodennímu flámování jej manželka nechá hlídat svým sluhou, ale kvůli nadměrnému popíjení koňaku to s ním nedopadne dobře. Jednoho dne to přežene a je pokládán za mrtvého. Zkroušená manželka mu tak vystrojí pohřeb, ale co se nestane. Domnělý zesnulý Balabis se v rakvi probudí a doví leccos nepěkného o svém manželství a hlavně o nekalých úmyslech truchlících pozůstalých. Divadelní představení je plné komických situací a jsou v něm zahrnuty také známé staropražské písničky. Komedii přiveze Divadelní společnost Julie Jurištové a režie se ujal Milan Schejbal. V milém roce jste ze stejného divadla mohli v Kulturním zařízení shlédnout komedii Blázinec v 1. Poschodí, ve které se objevil také Oldřich Navrátil společně s Jaroslavou Obermaierovou.

Vstupenky na divadelní představení mimo předplatné si můžete zakoupit osobně v Informačním centru od pondělí 14. ledna.

(smo)