Muzejní a Galerijní Centrum otevřelo své brány

Muzejní a Galerijní Centrum otevřelo své brány

Slavnostní vernisáží výstavy Velká válka a Valašskomeziříčsko se veřejnosti otevřelo nové Muzejní a Galerijní Centrum v zrekonstruovaném jižním křídle zámku Žerotínů ve středu 29. října. Podvečer zahájilo defilé Klubu vojenské historie Greif slavnostní salvou na I. nádvoří zámku. Výstava potrvá do 15. prosince a je přístupná ve všední dny kromě pondělí od 9.00 do 17.00 a o víkendu od 13.00 zdarma.

Stovky návštěvníků přivítala krátce po 17. hodině na prvním nádvoří zámku Žerotínů lektorka Muzejního a Galerijního Centra Kamila Rýparová. O úvodní slovo se postaral starosta města Valašské Meziříčí Jiří Částečka: „Jsme moc rádi, že se tyto prostory podařilo zrekonstruovat, my dříve narození pamatujeme tato místa, kde jsme zkoušeli s kapelami, kde jsme začali hrát ping pong či zkoušeli divadlo. Dneska je ale všechno jinak, já vás tady vítám a přeji, aby se vám zrekonstruované prostory líbily.“ V rámci vernisáže se mohli návštěvníci podívat také do prvního podlaží a projít si takzvané zámecké patro, kde bude v červnu příštího roku umístěna stálá expozice věnovaná rodu Žerotínů s názvem Reditus Leonina.

Výstava Velká válka a Valašskomeziříčsko představuje jak příčiny a průběh této významné světové události, tak i její vazby přímo na valašskomeziříčský region, kde jsou prezentovány výstavní panely tematicky zaměřené například na místní legie a legionáře či každodenní život za války. Výstava je k vidění do poloviny prosince a kromě jiných se na ní podílelo Gymnázium Františka Palackého ve Valašském Meziříčí. „V roce 2014 vzniklo mnoho výstav spojených se stoletým výročím vypuknutí první světové války a celá řada projektů. Já bych ale ráda naznačila, v čem je ten náš projekt, který tady dnes vidíte, originální. Není dílem profesionálních muzejníků, ale je výsledkem spolupráce řady lidí, současných studentů gymnázia, čerstvých absolventů i žáků, kteří tady studovali. Výsledkem jsou vystavené panely, které zpracovali naši studenti,“ uvedla výstavu paní Mgr. Alžběta Zetková z Gymnázia Františka Palackého.

Výstava se koná za autorské spolupráce Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí a dalších odborných partnerů: Muzea regionu Valašsko, p.o., Muzea Novojičínska, p.o., Státního okresního archivu ve Vsetíně a Muzea Lagerfort XIII., Olomouc.

 

(smo 2014)