Meziříčské galerie nabídnou Czech Press Photo i Salvadora Dalího

Meziříčské galerie nabídnou Czech Press Photo i Salvadora Dalího

V letních měsících nabízí galerie v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí největší výstavy sezóny. Ve všech prostorách galerie Kaple a galerie Sýpka budou opět k vidění vítězné fotografie soutěže Czech Press Photo. Muzejní a galerijní centrum naopak nabídne výběr z díla Salvadora Dalího, sbírku plakátu Husák trávu nekouřil, Vzpomínky na velkou vodu i malby texaského malíře Toma Bessona.

Expozice Czech Press Photo se objevuje ve Valašském Meziříčí pravidelně v době prázdnin již několik let. I v tomto roce bude v galeriích Kaple a Sýpka prezentován nejnovější ročník této významné fotografické soutěže. Výstava přináší nezávislé obrazové svědectví o životě tak, jak je vidí doma i ve světě profesionální fotožurnalisté České nebo Slovenské republiky. Jedná se o ojedinělou akci, která se koná jako soutěž a následná výstava v Praze. Výstava poté putuje do Bratislavy a jako jediné město na Moravě má Valašské Meziříčí čest ji přivítat.

V prvním patře Muzejního a galerijního centra, jež sídlí v jižním křídle zámku Žerotínů, budou k vidění umělecká díla ikony světového malířství a zakladatele výtvarného hnutí surrealismus Salvadora Dalího. „Na výstavě bude představený výběr, hlavně z jeho grafického díla. Ten je složený tak, aby si návštěvníci mohli udělat co nejucelenější obraz o tomto umělci, pokud je to vůbec k obrovskému počtu děl vytvořených za jeho život možné,“ prozrazuje Martin Beníčk, kurátor MaGC. K vidění budou grafiky ze 40. - 80. let, kompletní grafické dílo Božská komedie (99 grafik), které byly vytvořeny na motivy italského básníka Danteho Alighieriho. Zajímavostí je limitovaná kolekce kachlí a talířů, kterou vydala nadace SD na přelomu tohoto století. Dále návštěvníci uvidí také bronzové plastiky Salvadora Dalího. Své čestné místo bude mít na výstavě také busta Dalího od československého sochaře a reprezentanta na vodních lyžích Josefa Nálepy. Zajímavou podívanou do soukromí života umělce poskytnou fotografie Václava Chocholy, které pořídil při návštěvě v jeho pařížském apartmá v šedesátých letech min. století. K výstavě se uskuteční také komentované prohlídky, a to 2. srpna a 4. října.

V přízemí centra budou k zhlédnutí tři různorodé výstavy. Dvacáté výročí povodní ve Valašském Meziříčí připomene výstavní projekt Vzpomínky na velkou vodu. Československé hudební plakáty, většinou rockových skupin či popových interpretů od šedesátých let minulého století až po současnost shrnuje výstava Husák trávu nekouřil ze sbírky Moravské galerie v Brně. „Výstavní kolekce zahrnuje plakáty všech možných žánrů hudby od koncertů, festivalů a jiných hudebních událostí po vlastní propagační plakáty jednotlivých kapel,“ přibližuje Martin Beníček. Poslední letní výstavy se zhostí texaský malíř, grafický designer a kurátor Tom Besson. Besson se na Valašsko poprvé vydal v období změn po sametové revoluci, aby vysledoval stopy svých předků. Našel zde na jedné straně fádní, šedé a rozpadající se budovy, na straně druhé čisté duše místních obyvatel, kteří mu spolu s místní krajinou poskytovali a poskytují stálou inspiraci k tvorbě. Výstava zahrnuje obrazy, které vznikaly od roku 1996 dodnes. Práce jsou inspirovány nebo přímo zachycují momenty a chvíle, které zažil na Valašsku.

Více informací o výstavách a vstupném v galeriích Kaple, Sýpka se dozvíte na stránkách www.kzvalmez.cz, z Muzejního a galerijního centra zase na www.magc.cz.

 

(smo#2017)