Malou scénu za oponou ve Valašském Meziříčí obsadí Afrika

Malou scénu za oponou ve Valašském Meziříčí obsadí Afrika

Návštěvníci Malé scény za oponou v Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí se mohou do konce roku těšit ještě na dva koncerty. Toho prvního na konci listopadu se ujme mezinárodně osazené trio Aly Keïta & Lucas Niggli & Jan Galega Brönnimann a v prosinci se zde vrátí písničkář Gerald Clark, tentokráte s bluesovou kapelou. Vstupenky na oba koncerty jsou již k dostání v předprodeji. Začátek je klasicky v 19.30 hodin.

Afrika ve dvou polohách. I tak by se dala definovat následující programová nabídka Malé scény za oponou ve Valašském Meziříčí. Pondělí 28. listopadu bude totiž patřit formaci Brotherhood of Vibes and Grooves ve složení Aly Keïta & Lucas Niggli & Jan Galega Brönnimann a jejich energické aktuální World Music. Keita pochází z Pobřeží slonoviny a Niggli s Brönnimannem se narodili v Kamerunu.

Formace Brotherhood of Vibes and Grooves zve vnímavé a zvídavé posluchače na dobrodružnou hudební jízdu z nejhlubší džungle pod širým a žhavým africkým nebem na evropský kontinent… Keitovy kořeny náleží ke staré větvi afrických hudebníků, griotů. Učil se hrát na pětitónový balafon a od té doby, co se seznamuje s jazzem, vytváří svůj vlastní diatonický balafon přizpůsobený požadavkům západní hudby. „Aly Keita patří k velmistrům hry na balafon, západoafrický xylofon. Tento hudebník z Pobřeží slonoviny získal v různých zemích nespočet uměleckých cen. Odborníky i znalými posluchači je srovnáván s umělci jako Joe Zawinul, Omar Sosa, Pharao Sanders, Dobet Gnahore, Manu Gallo, či Jan Garbarek,” přibližuje pondělní koncert Karel Prokeš, dramaturg Malé scény za oponou. Niggli i Brönnimannn byli ve své hudební tvorbě silně ovlivnění západoafrickou hudbou a společně s Keitou patří k význačným hudebníkům na experimentální a kosmopolitní scéně. V posledních letech hráli s řadou významných hudebníků na významných festivalech po celém světě.

Vstupenky na oba zmiňované koncerty na Malé scéně za oponou jsou již nyní k dostání v předprodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

 

(smo#2016)