„Len tak prišli“ na festivalu poezie

„Len tak prišli“ na festivalu poezie

Každoroční přehlídka recitátorů, Mezinárodní festival poezie, se letos uskuteční již po osmačtyřicáté. Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí se zadumá do děl předních světových a domácích básníků ve dnech 25. až 27. října.

Oproti minulým ročníkům, kdy se festival konal v půli listopadu, se letošní ročník na přání slovenských přátel uskuteční už na konci měsíce října. Třídenní přehlídka v uměleckém přednesu, na kterou se sjedou nejlepší amatérští recitátoři z České a Slovenské republiky bude zahájena úderem osmé hodiny večerní ve čtvrtek 25. října losováním prvního kola a divadelním představením Len tak prišli Radošínského naivného divadla Bratislava.

Autor hry, Stanislav Štepka, se v satirické komedii Len tak prišli věnuje háklivému tématu dědictví. Příběh hry zavede diváky do provinčního města, kde při dopravní nehodě zemřel primátor, známý gubernátor a místní manipulátor. Společně s bohatými pozůstalými budeme moci netrpělivě přihlížet smutečnímu shromáždění, na němž se zúčastnění dozví překvapivou závěť od přítomné notářky. Jakmile dojde na čtení oné závěti, začnou se dít neuvěřitelné věci. Nečekaní hosté svou přítomností radikálně změní tok událostí. Divadelní hra měla v Radošinskom naivnom divadle premiéru na konci října minulého roku.

Od pátečního rána se poté budou soutěžící snažit naklonit porotu na svou stranu a úmorně bojovat o postup do druhého a zároveň posledního kola valašskomeziříčské přehlídky. Jako odměnu nejen pro ně připravili organizátoři na druhý festivalový večer doprovodný program s názvem Kadiš. V pořadu z písní a veršů jednoho z nejznámějších představitelů ruské zpívané poezie druhé poloviny dvacátého století Alexandra Galiče se v režii Hany Kofránkové představí studenti pražské DAMU.

Soutěžní kola i doprovodné programy jsou přístupné také široké veřejnosti. Proto na festival zveme všechny milovníky přednesu a literatury. Festival je pořádán Kulturním zařízením města Valašského Meziříčí ve spolupráci s městem Valašské Meziříčí. Finanční podporu poskytlo Ministerstvo kultury ČR, město Valašské Meziříčí a CS CABOT ve spolupráci s NIPOS ARTAMA Praha a Národným osvetovým centrom Bratislava.

(smo)