Koncertní předplatné zahájí recitál Jana Ostrého a Silvie Ježkové

Koncertní předplatné zahájí recitál Jana Ostrého a Silvie Ježkové

V meziříčském Kulturním zařízení začíná nová sezóna Koncertního předplatného. O jeho úvod se postará jeden z nejvyhledávanějších flétnistů současné generace Jan Ostrý za klavírního doprovodu Silvie Ježkové ve středu 12. října 2016. Na programu budou kompozice skladatelů Bacha, Schuberta, Faurého a Prokofjeva. Začátek koncertu je v devatenáct hodin.

Do Valašského Meziříčí zavítá v rámci Koncertního předplatného jeden z nejlepších českých flétnistů Jan Ostrý jeho kolegyně, klavíristka Silvie Ježková. V programu meziříčského koncertu zazní pro klavír a flétnu Sonáta g-moll BWV 1020/H.542 autorů Johanna Sebastiana Bacha a jeho druhého nejstaršího syna Carla Philippa Emanuela Bacha. Od skladatele Franze Schuberta zazní introdukce, téma a variace na píseň Trocken Blumen (Suché květy op. 160, D. 802, od významného francouzského skladatele Gabriela Faurého kompozice Fantazie op. 79 a na závěr večera zazní Sonáta D-dur op. 94 ruského skladatele, pianisty a dirigenta Sergeje Prokofjeva.

Jan Ostrý, žák proslulého francouzského flétnisty Philippe Bernolda ukončil své studium udělením prestižní 1. ceny. Dosud vystupoval na významných koncertech a festivalech jako Styriarte v Grazu, Dny Pierra Bouleze v Lyonu, na Pražském Jaru, Haydnových hudebních slavnostech, Smetanově Litomyšli či Mezinárodním flétnovém festivalu v Maastrichtu. Jako vyhledávaný pedagog je zván k výuce na řadě mistrovských kurzů a účasti v odborných porotách, např. Academie International d’Eté v Nice, Internationale Meisterkurse ve Vaduzu, Universität fur Musik und darstellende Kunst ve Vídni, Conservatoire national supérieur de Musique v Lyonu a dalších. Je stálým pedagogem na european Flute Academy v rakouském Fissu a vyučuje na Ostravské univerzitě a Pražské konzervatoři, kde působí také jeho klavírní partnerka Silvie Ježková.

Silvie Ježková se soustavně věnuje komorní hře v různých nástrojových kombinacích. Kromě Jana Ostrého spolupracuje také s houslistou Romanem Patočkou. Vždy se zajímala o komorní hru. V hudebním vývoji ji velmi obohatilo setkání s předními osobnostmi světové komorní hudby. Absolvovala řadu mezinárodních mistrovských kurzů (Amadeus Quartet, Alban Berg Quartet, LaSalle Quartet a další). Nejvíce ji inspiroval hudební přístup Rainera Schmidta (Hagen Quartet) a skladatele György Kurtága. Jako komorní hráčka účinkovala na festivalu Pražské Jaro, v řadě Avro Klassiek v holandské Concertgebouw, na festivalech Lange Nacht der Musik ve Vídni, Les Journées Romantiques du Vaisseau Fantôme v Paříži a dalších. Vystupuje na domácích i zahraničních pódiích (Francie, Německo, Nizozemí, Rakousko) a natočila snímky pro ÖRF, Radio 4 Netherlands a Český rozhlas.

Vstupenky na meziříčský koncert Jana Ostrého a Silvie Ježkové jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí www.kzvalmez.cz.

(smo#2016)