Cestování, extrémní sporty a outdoorové filmy budou vládnout v Kulturním zařízení

Cestování, extrémní sporty a outdoorové filmy budou vládnout v Kulturním zařízení

Na začátku října odstartoval v Ostravě šestnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Na projekci soutěžních snímků se mohou těšit také ve Valašském Meziříčí, kde festivalový program zavítá 22. a 23. listopadu. Kromě projekcí se uskuteční také besedy se známými sportovci. Navíc se následující den uskuteční festival Světoběžníci, který také spadá pod hlavičku Cestovatelského podzimu ve Valmezu.

Mezinárodní festival outdoorových filmů se stal za patnáct let své existence ve své podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné. Na festival je možné zakoupit celodenní vstupenky, či vstupenky na jednotlivá promítací pásma a besedy. Těch se ve Valašském Meziříčí zhostí známý cyklo-ultramaratonec Sváťa Božák, horolezec Mára Holeček a drytoolová a mixová lezkyně Lucie Hrozová.

Do letošního ročníku se přihlásilo neuvěřitelných 1289 filmů ze 100 zemí světa. Festivalová porota vybrala 126 snímků z 29 zemí světa. Ve festivalu je o 500 minut materiálu více než loni. Počet zahraničních filmů je nejvyšší ve festivalové historii. Festivalové turné poběží až do 7. prosince, kdy se na tradičním místě, v Lucerně Praha uskuteční Slavnostní zakončení festivalu spojené s předáním cen vítězným filmařům.

Další z jedinečných festivalů s názvem Světoběžníci naváže na Mezinárodní festival outdoorových filmů hned následující den v sobotu 24. listopadu. Setkání s profesionály, pro které jsou dálky denním chlebem, plné světoběžnických besed a promítání filmů se taktéž uskuteční v prostorách Kulturního zařízení. Hosty budou cestovatelé, fotografové, dobrodruzi, zahraniční zpravodajové a novináři. Lidé, kteří jsou ve svém oboru profesionály.

Ve velkém sále bude o Antarktidě přednášet Václav Šilha, Extrémní závod Lapland Extreme Chalenge přiblíží sportovkyně Markéta Peggy Marvanová, problematiku Blízkého východu probere JUDr. PhDr. Marek Čejka, Ph.D., cestovatelé Inna Václavková a Jiří Liška budou vyprávět o svých cestách na vlnách a Jižní Afrikou na drezíně se projel Miroslav Náplava, redaktor serveru Srdcaři. Festival pořádáPromoteum Agency, s. r. o. a Studio OKO.

Kulturní zařízení ve Valašském Meziříčí žije cestování až do konce listopadu. Probíhá zde totiž dvouměsíční série přednášek, vyprávění a projekcí alias Cestovatelský podzim ve Valmezu. V rámci něj se mohou návštěvníci zúčastnit soutěží o věcné ceny a to na jednotlivých akcích a v závěrečném velkém slosování. Více informací naleznete na www.kzvalmez.cz.

(smo)