Warhol, Pacák i Czech Press Photo v meziříčských galeriích

Warhol, Pacák i Czech Press Photo v meziříčských galeriích

Skvělými výstavními projekty lákají meziříčské galerie v letních měsících. Do Galerií Kaple a Sýpka na II. nádvoří zámku Žerotínů se vrací fotografická výstava Czech Press Photo. V Muzejním a galerijním centru budou k vidění výstavy Warhol Factory Tour, vzdávající hold Andymu Warholovi, J. A. Pacák a Josef Petrák – Obrazy aneb sTvoření atd. Všechny výstavy budou zahájeny ve druhé polovině června.

I letos o prázdninách budou v Galeriích Kaple a Sýpka k vidění snímky z prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo, která má jíž více než dvacetiletou tradici. Soutěž každoročně mapuje a představuje veřejnosti prostřednictvím nejlepších fotografií a dokumentárních filmů nejvýznamnější události uplynulého roku napříč celým společenským spektrem od zpravodajských aktualit přes umění a portréty až po sport a přírodu. Vedle zásadních dramatických aktualit chce ale ukazovat, že se ve světě dějí také pozitivní události. Výstavu uvidí nejprve návštěvníci festivalu Valašský špalíček a veřejnosti bude zpřístupněna od neděle 24. června.

V Muzejním a galerijním centru budou přes první letní měsíce k vidění hned tři výstavy. Prostory druhého patra budou patřit obrazům, fotografiím a objektům, jež byly speciálně vytvořeny pro výstavu Warhol Factory Tour vzdávající hold Andymu Warholovi. Andy Warhol, zakladatel uměleckého směru pop-art, by v tomto roce oslavil své 90. narozeniny. Byl umělcem, který změnil vizuální pohled na svět 20. Století, velikým inspirátorem a jeho odkaz žije dodnes. Galerie 1 se tak rozhodla oslovit na třicet výtvarníků a fotografů, kteří se zapojili do projektu a tak vznikl jedinečný soubor uměleckých děl inspirovaný Andy Warholem. Z ostřílených matadorů české a slovenské výtvarné scény i nastupující generace umělců to jsou například Martin Krajc, Lukáš Miffek, Marascaud, Jaromír 99, Milan Cais, Sára Saudková, Rudo Prekop, Jaroslav Schejbal či Jiří Hauschka. Výstava bude mít rovnou dvě vernisáže. Ta první se uskuteční 19. června v 17. hodin a druhá na festivalovém pódiu Valašského špalíčku před koncertem kapely The People Plastic of The Universe ve čtvrtek 20. června. Výstava potrvá do 2. září.

V přízemí Muzejního a galerijního centra se rozprostře výstava Obrazy aneb sTvoření atd. umělce a pedagoga Františka Petráka, jež je součástí projektu Muzea Regionu Valašsko a MaGC věnovaného výtvarnému rodu Petráků z Valmezu. Výstava prezentuje několik obrazových cyklů Františka Petráka (1961 ve Vsetíně) z posledních let. Z malíře jakoby se v nich stával samotným důvtipným stvořitelem. Zvířaty zaplňuje mytický ráj, rybami roztodivných tvarů oživuje tmavé mořské hlubiny a na větvoví stromů usazuje pestrobarevné ptactvo. Po jeho bájné zemi stále putuje sv. František z Assisi, oranti a nejrůznější dosud nikým nespatřené národy. Vybrané obrazy dokládají autorovo celoživotní téma zkoumání vzájemného vztahu forem a barev v prostoru. Chtě nechtě se v nich odráží jeho láska ke grafice. Styl Františka Petráka je však i díky tomu svébytný a jasně rozpoznatelný. Výstava je doplněna ukázkami knižní grafiky a ilustrací pro děti společně s interaktivními prvky. Její zahájení se uskuteční 20. června a k vidění bude do 19. srpna. Ve čtvrtek 12. července se uskuteční komentovaná prohlídka se samotným autorem.

Poslední výstavou, kterou muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů připravuje je výstava Jana Antonína Pacáka, profesionálního výtvarníka, gradika, ilustrátora a pedagoga, který nemusí být spojován jen s kapelou Olympik, v níž několik let působil jako bubeník. Vernisáž se uskuteční před koncertem kapely Olympik na festivalu Valašský špalíček, ve čtvrtek 21. června.

Více o plánovaných projektech se dozvíte na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz v sekci galerie a na stránkách Muzejního a galerijního centra www.magc.cz. Galerie jsou otevřeny od pondělí do pátku v 9 – 17 hodin, o víkendu v 13 – 17 hodin a v pondělí je zavírací den.

(smo#2018)