Vypsaná fiXa se vrací do Valmezu

Vypsaná fiXa se vrací do Valmezu

Básnické, mnohdy až surrealistické texty a hudba, která je často označována jako punk-pop. To je pardubická kapela Vypsaná fiXa, která zahraje v meziříčském M-klubu.

Skupina vznikla v roce 1994 a zatím má včetně demosnímků na kontě dvanáct alb. To zatím poslední s názvem Klenot vyšlo v roce 2009.  Za dobu své existence se z ní stala legenda, která ovlivnila řadu dalších hudebních formací. „Přitom naše hudební začátky byly krušné. Zvuk prvních nahrávek byl i vinou nekvalitní aparatury hodně špatný," vzpomínal na prehistorii kapely její frontman, zpěvák a kytarista Michal Mareda přezdívaný Márdi. Dalšími členy jsou Milan Kukulský (Mejla), Daniel Oravec (Mejn) a Petr Martínek (Pítrs).

 „Vypsaná fiXa je jednou z mála domácích rockových skupin, ze kterých je i po letech stále patrné určité rebelství, nechuť se podřídit konvencím. Navzdory tomu je zároveň relativně komerčně úspěšná,"  uvedl dramaturg M-klubu David Schwager.

„V podstatě bych nás charakterizoval jako směs energie, psychedelie a melodie.  Osobně bych náš styl pojmenoval punk-pop. Oslovuje různé skupiny lidí, někteří nás mají rádi, jiní nás za naši hudbu nenávidí. Tak už to ale v životě bývá," podotkl Márdi.

Vypsaná fiXa v Meziříčí hrála před necelým rokem na festivalu Valašský špalíček. Vrátí se sem v sobotu 5. března. Koncert v M-klubu začne v osm hodin večer. (mrn)