Vydejte se po stopách Žerotínů

Vydejte se po stopách Žerotínů

Muzejní a galerijní centrum ve Valašském Meziříčí přináší celostátní putovní výstavu Po stopách Žerotínů také do Valašského Meziříčí. Významný rod Žerotínů se představí na jednadvaceti panelech umístěných na I. nádvoří zámku Žerotínů. Vernisáž výstavy se uskuteční 8. dubna v osmnáct hodin. Výstava potrvá do 27. května.

 

Výstavu Po stopách Žerotínů připravilo v roce 2013 statutární město Přerov ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově v rámci projektu Stopami Žerotínů. Putovní výstava připomíná významný šlechtický rod Žerotínů, jeho dějiny, přední osobnosti a zejména přehled původních sídel jednotlivých větví rodu. Prvně byla tvořena dvanácti panely, ale v průběhu let se rozrostla až na současných jednadvacet panelů. Ty pojednávají o zajímavých a velmi bohatých žerotínských dějinách, od jejich počátků až do dnešních dnů. Rod Žerotínů představí jako majitele panství a hospodáře, ale také jako stavitele, politiky, válečníky, diplomaty, ochránce církve a mecenáše.

Výstava dosud projela mnoho českých měst, která jsou s působením Žerotínů spjata. Namátkou jsou to Přerov, Břeclav, Rosice, Strážnice, Moravská Třebová, Šumperk či Zábřeh. Ve Valašském Meziříčí své putování nekončí, v nejbližších měsících pokračuje do Náměšti nad Oslavou, Loučné nad Desnou a Holešova.

Výstava Po stopách Žerotínů bude situována na I. nádvoří zámku Žerotínů, kde bude volně přístupná veřejnosti.

 

 

Adéla Beranová

Muzejní a galerijní centrum, Kulturní zařízení města Valašské Meziříčí, p.o.

+420 727 984 738

beranova@magc.cz