Vrcholný jihoafrický bluesman Gerald Clark zahraje na Malé scéně

Vrcholný jihoafrický bluesman Gerald Clark zahraje na Malé scéně

Návštěvníci Malé scény za oponou se mohou těšit na poslední koncert tohoto roku. V sobotu 10. prosince se zde vrátí jihoafrický zpěvák a bluesový písničkář Gerald Clark, tentokráte s bluesovou kapelou složenou z českých hudebníků. Koncert začne klasicky v 19.30 hodin.

Odlišnou část Afriky, než byla posluchačům Malé scény představena listopadovým koncertem tria Keïta & Niggli & Galega Brönnimann, přiveze do Valašského Meziříčí zpěvák a bluesový písničkář Gerald Clark, který patří k předním představitelům jihoafrické bluesové scény. Na Malou scénu za oponou zavítal již před třemi lety, kdy v České republice absolvoval první úspěšnou koncertní šňůru. V letošním roce, ale naši domovinu neobjíždí sám. Společnost mu dělá Blues band složený ze skvělých českých hudebníků. Velmi talentovaný bluesový kytarista Jiří Maršíček a nadaní muzikanti Lukáš Kytnar a Tomáš Hobzek.

Na kontě má tento rodák z Johannesburgu, který v jedné písni skrývá celou podstatu blues, již čtyři dlouhohrající alba. Akustické afrikánské album Sweepslag bylo dokonce nominováno na cenu SAMA (South African Musicians and Artists) 2009 v kategorii nejlepší afrikánské alternativní album. Kromě skladeb v afrikánštině zpívá Clark také klasické Mississippi delta blues, známé skladby jako Stranger Blues, Stand By Me či It Ain’t You. Gerald Clark vypráví každou svou skladbou příběh, a díky jeho hlubokému hlasu, který jako by byl stvořen pro blues, snadno ucítíte esenci všeho bluesového v jediném koncertu.

(smo#2016)