Varhany ve Valašském Meziříčí doprovodí zvuky trubky

Varhany ve Valašském Meziříčí doprovodí zvuky trubky

Do konce sezóny Koncertního předplatného v S-klubu ve Valašském Meziříčí zbývají dva komorní koncerty a v tom květnovém se představí pánové Marek Zvolánek a Pavel Svoboda. Koncert se tentokrát uskuteční ve středu 13. Května od půl osmé večerní v prostorách Kostela Nanebevzetí Panny Marie a místní varhany doprovodí zvuk trubky. Na programu jsou skladby od Johanna Sebastiana Bacha, Arcangela Corelliho či Henri Tomasiho.

Své umění na varhany představí v meziříčském Kostele Nanebevzetí Panny Marie laureát mezinárodní soutěže Pražské jaro a jeden z nejúspěšnějších varhaníků mladé generace Pavel Svoboda společně s trumpetistou a členem prestižního souboru Ten of the Best Markem Zvolánkem.

Program květnového koncertu ve Valašském Meziříčí zahájí Sonátou G dur belgického skladatele Jeana Baptista Loeilleta de Gant, na kterou naváží čtyřmi skladbami Johanna Sebastiana Bacha, a to Fantazie e fuga g moll, Jesus bleibet meine Freude, Preludim a fuga d moll a Arioso. Od německého barokního skladatele a varhaníka Johanna Pachalbela zahrají partitu Was Gott tut, das ist wohlgetan a italské baroko zazní v Sonátě G dur Arcangela Corelliho. Závěr koncertu bude patřit skladbě Toccata z pera fransouzského varhaníka Charlese-Marieho Widora a Variations Gregoriennes sur un Salve Regina Henriho Tomasiho.

Teprve osmadvacetiletý Pavel Svoboda se začal věnovat hudbě na Základní umělecké škole v Dobrušce. Obdržel mnohá ocenění jak v České republice, tak i v zahraničí, natáčí pro rozhlas a televizi, jako sólista vystupuje s několika českými orchestry. A spolupracuje se souborem Barocco sempre giovane. V roce 2011 se stal uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka a v loňském roce bylo vydáno jeho album s názvem Historické varhany v Dobrušce.

Pavel Svoboda zahraje s kolegou trumpetistou Markem Zvolánkem. Ten je členem prestižního souboru Ten of the Best, který je složen z deseti trumpetistů vybraných z celého světa a v současné době působí jako solotrumpetista v Prague Radio Symphony a Prague Symphony Orchestra. Již několik let je zván k natáčení filmové hudby a poslední dobou také k hudby k počítačovým hrám. Do této chvíle má na kontě asi 250 filmů nebo seriálů po celém světě. Často se jedná o velice známé produkce např. George Lucas, David Lynch či Roman Polanski.

Vstupenky na koncert Pavla Svobody a Marka Zvolánka jsou k dostání v doprodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2015)