Valašský špalíček přiveze zahraniční hvězdy

Valašský špalíček přiveze zahraniční hvězdy

Valašský špalíček je skoro za rohem a pomalu se dolaďují poslední drobnosti. Pozvání na jubilejní ročník, který se bude konat od 21. do 23. června 2012 v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí přijala také řada zahraničních umělců. Diváci se tak mohou těšit například na americko-brazilsko-české uskupení N.O.H.A., polskou partičku Akurat, německo-řecké duo SEA+AIR nebo irské písničkářky Gemmu Hayes a Ann Scott.

Kosmopolitní kapela N.O.H.A, neboli Noise of Human Art, hraje otevřený mix drum&bassu, world music a energií nabitých groovů. N.O.H.A. zakončí páteční program na hlavní scéně, kde vystoupí od jedenácté hodiny večerní a posluchači ji znají hlavně díky jejich posledního největšího hitu Tu Café. Kapela, jenž vznikla v roce 1995 zásluhou vedoucího kapely Philipa Nohy (původem z Prahy) a MC Chevyho z New Yorku a se tak dostala na pódia největších evropských festivalů jako Roots Festival v Amsterodamu, Roxy v Istanbulu nebo Eurospotting-Kopenhagen. U nás se představili na festivalech Rock for People, Colours of Ostrava či na slovenské Pohodě a tento rok budou moci shlédnout jejich pozitivní energií nabité vystoupení také návštěvníci Valašského Špalíčku. Neodmyslitelnou součástí jejich tvorby je cit pro tradiční hudbu a multikulturnost, kdy přirozeným způsobem rozbíjí hranice jak mezi hudebními směry, tak i mezi samotnými kontinenty. Zbylými členy kapely jsou brazilská zpěvačka a kytaristka Camila De Oliveiry, bubeník Thom Herian a bassák Jatrabass, oba z České republiky.

Ze zeleného ostrova zamíří na letošní ročník také dvě vynikající písničkářky. Titulem „Nejlepší irská zpěvačka“ několikrát ověnčená Gemma Hayes a hudebnice a podobně disponovaná Ann Scott, která svou kolegyni doprovází. Gemma Hayes patří k nejtalentovanějším irským zpěvačkám, což potvrzuje i svým aktuálním albem Let It Break, které vydala na domácí půdě v květnu loňského roku. Gemma pokračuje v kombinaci progresivního rocku s folkem a elektronikou. V našich končinách mohou znát Gemmu asi hlavně televizní diváci. Její písně se objevily v několika amerických televizních seriálech jako Chirurgové nebo Upíří Deníky.

Když se z Irského ostrova vrátíme zpět na starý kontinent do Německa, tak zjistíme, že se zde rodí nová hvězda. Vynikající německo-řeské duo v podání Daniela Benjamina a jeho manželky Elleni. První koncert ve Valašském Meziříčí odehráli na říjnovém koncertě v rámci jejich dvouletého koncertního turné po celém světě. Účast ze strany diváků však nebyla příliš velká, ale i tucet zúčastněných dokázali ohromit svou energií nabitou hudbou. Nepoužívají žádný reprodukovaný doprovod ani kapelu. S množstvím hudebních nástrojů si dokážou poradit sami a vše se skvěle skloubí v chytlavé a okouzlující melodie.

Německo není jediná sousedící země, ze které na festival zavítají hudebníci. Hvězda nezávislého trhu a nejčastěji koncertující skupina v Polsku Akurat představí své paradoxní texty, ve kterých humorně, ale umělecky popisují věci lidského života. Fanoušci blues se mohou těšit na zastřený hlas Tima Holehouse ze Spojeného království a výrazného slovenského bluesmana Ľuboše Beňu. (smo)