Také v létě se sejdeme při dechovce

Také v létě se sejdeme při dechovce

Další koncert, v rámci Valašskomeziříčského kulturního léta, bude patřit příznivcům dechovky. Dechová kapela Bystřičanka a Dechová hudba města Valašské Meziříčí zpříjemní čtvrteční podvečer návštěvníkům Amfiteátru v parku zámku Kinských. Hudební pořad s názvem Sejdeme se při dechovce se uskuteční 21. srpna v šest hodin odpoledne.

Dechová hudba města Valašské Meziříčí vznikla v roce 1957 a často koncertuje v prostředí okolních lázní a pravidelně se zúčastňuje přehlídek dechových hudeb jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Žánrově se valašská kapela snaží dodržovat tradici lidové moravské dechovky. Nejsou jí však cizí i skladby populárního či jazzového charakteru. To vše je dáno výkony skvělých dlouholetých členů kapely, jako jsou Jiří Batrla, Gusta Burda, nebo Josef Havlík. Kapelníkem je Ondřej Bartoněk.

Bystřičanka z Valašské Bystřice v čele s kapelníkem Stanislavem Fuskem vznikla v roce 1935 ve Valašské Bystřici sloučením několika malých muzik, které tam působily již koncem 19. století. V době vzniku tuto kapelu tvořilo asi dvacet členů. V sedmdesátých letech se pak počet jejích muzikantů ustálil na patnáct a až v této době začala tato hudba používat název Bystřičanka, který si drží dodnes. V čele kapely se vystřídali jen tři kapelníci. Prvním byl varhaník tamního kostela František Volek, druhým Ferdinand Trčka a od roku 1978 do současné doby vede kapelu Stanislav Fusek, který také skládá písničky. Repertoár Bystřičanky se skládá jak z klasických lidovek, tak i písniček současných autorů.

Vstup je zdarma. Zváni jsou všichni milovníci dechové hudby. V případě nepříznivého počasí se hudební pořad přesune do velkého sálu Kulturního zařízení. Případný přesun bude oznámen v dopoledních hodinách v den konání akce. Bližší informace najdete na webových stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

 

(rb)