ROZHOVOR: Ve finále Boom cupu 2014 zvítězili meziříčští the dust

ROZHOVOR: Ve finále Boom cupu 2014 zvítězili meziříčští the dust

Dne 30. 1. 2015 se v ostravském Hudebním bazaru odehrálo velké finále Boom cupu 2014 – utkání amatérských kapel a my byli při tom.

 

Dnes mi poskytuje rozhovor kytarista a zpěvák Ondřej Bulla valmezské kapely „the dust“, kteří již zmíněný Boom cup 2014 vyhráli.

Na úvod bych to u vás rád vzal trošku od začátku. Jaké byly vaše první chvíle a jak jste se jako kapela vyvíjeli?

My jsme se vyvíjeli od mala, jelikož jsme se dali dohromady jako kapela, když mi bylo teprve 14 let. Náš vývoj byl velice různorodý, člověk v tomto věku zdaleka neví, co by chtěl hrát za hudbu. To mimochodem nevím ani teď ve svých dvaceti. Stále rád experimentuju. Od mnoha coverů jsme se posunuli k folku. Ze šesti let až poslední dva roky hrajeme to, co hrajeme v současnosti a naše kroky šly spíše k blues, rocku a funky.

 

Jaké změny a invence jste vnímali, když k vám přicházeli noví členové a několik jich kapelu i opustilo?

 

My jsme v těch letech, když jsme začínali, nebrali lidi do kapely podle toho, co poslouchají za hudbu, ale brali jsme především kamarády, se kterými bychom si rádi zahráli. Každý hrál trošku jiným stylem. Ze začátku nám to přišlo jako zajímavá fúze, ale pak nám začalo docházet, že to v podstatě zajímavá fúze není. Že to je nezajímavá nesourodost. Došlo nám, že každý chce hrát v trošku jiné kapele – tak Peťa Randýsek začal hrát s Artifical Life a Alen Jelínková začala skládat své písně pro kapelu Ajajaj. My ostatní jsme se více posunuli k tomu, co děláme dnes. S tím souvisí i noví členové.

Ano, ta změna, když jste přibrali do své kapely dechové nástroje, byla velice čitelná. Jak vaši tvorbu ovlivnila?

Tak především si myslím, že ji zvukově sjednotila. Myslím, že skladatelsky nás přítomnost dechové sekce nijak neovlivňuje. Naše tvorba by vznikala i bez ní, ale zněla by méně uceleně.

 

A jak na své hudební nápady přicházíte, či jak společně tvoříte? Přece jen máte členů mnoho. Kdo je u vás tím vůdčím hlasem tvorby?

Původní nápady vůbec společně nevznikají. Já a Lukáš nosíme téměř hotové písně a na zkouškách vzniká už jen aranžmá. V aranžování se snažíme být co nejvíce sebekritičtí a tak je aranžmá upravováno ještě několik měsíců po premiéře. Invenci bychom neradi kladli meze. A to je prostor pro ostatní členy kapely, kteří mají často nejednu nelítostnou připomínku.
Tyto připomínky utvářejí finální podobu skladby.

Přesuňme se teď spolu do posledních událostí. Nyní jste vyhráli Boom cup 2014. Jaké jsou vaše dojmy a co z tohoto vítězství pro vás vyplývá?

Já bych nerad mluvil za všechny členy kapely. Ale osobně, můj největší dojem z tohoto finále je ten, že ten nemalý čas strávený ve zkušebně byl ohodnocen, což je pro mě velice motivující k další práci.
A co z toho pro nás vyplývá? Kdybych měl mluvit o cenách z výhry, tak především si zahrajeme na festivalu Colours of Ostrava 2015, který má u nás v kapele obrovskou auru a ke kterému velice vzhlížíme. Mimo ty ceny je to i určitá možnost jak se dostat více do povědomí lidí, kteří nás ještě neslyšeli. Moc rádi bychom byli, kdyby nám to přineslo více koncertů, ale k tomu nám samozřejmě nepostačí pouze toto jedno vítězství, ale budeme se o to snažit neustále i my jako kapela.

 

Přejeme vám tedy ve vaší tvorbě i další úspěchy, mnoho koncertů a děkuji moc za rozhovor.

Skupiny the dust se ptal pracovním M-klubu Karel Nosek.