Priessnitz vznikl v Novém Jičíně, říká frontman jesenické kapely Jaromír Švejdík

Priessnitz vznikl v Novém Jičíně, říká frontman jesenické kapely Jaromír Švejdík

Po dvou letech vyrazila kultovní skupina Priessnitz na koncertní turné. V jeho rámci propaguje především komixový film o Aloisi Nebelovi. Lidem ve Valašském Meziříčí ale hlavně připomněla, že hrát pořád umí. O tom, co bude s Priessnitzem dál, jak vlastně vznikl tento název, mluví textař a zpěvák skupiny Jaromír Švejdík.

 

Začínali jste jako Chlapi z práce. Kde byl ten předěl? Kdy jste si řekli, že chcete být Priessnitz?

Jmenovali jsme se Chlapi z práce dost dlouho. Hráli jsme punk, a moc nás to už nebavilo. Začali jsme dělat něco jiného a impuls k tomu, abychom se přejmenovali, přišel v Novém Jičíně. Ivan Mynář, který nám zařídil, že budeme předkapela Garáže, nás vzal do svého sklepa, tam jsme to rozebírali, a nakonec se domluvili na jménu Priessnitz.

 

Být předkapelou Garáže s Mejlou Hlavsou a Tony Ducháčkem, to muselo být něco…

No jasně. My jsme byli nadšení, vůbec nikdo z kapely to nečekal. Bylo to fantastické.

 

Jak se vám líbí pojmenování gothic-rocková kapela?

Když jsme začali být Priessnitz, líbilo se nám to moc. A vlastně dodnes jsme tak trochu gothic-rock. Jsme prostě takoví temní. Ať si tomu říká kdo chce, jak chce. Jsme prostě temní a budeme temní.  

 

Hodně dlouho jste vůbec nehráli. Teď máte celorepublikové turné. Proč? Je to kvůli chystané premiéře filmu o Aloisi Nebelovi?

No, právě kvůli tomu filmu jsme na to neměli čas. Mimochodem, premiéra by měla být na podzim. A kontakt s publikem potřebujeme. Proto jsme do Čech a na Moravu vyjeli.

 

Propagovat film koncertním turné, to se v Česku snad ještě nestalo…

Řekli jsme si, že by to nemuselo být marné. Ale to nebylo zásadní. My jsme si prostě sedli a řekli, že si chceme zahrát. To byl hlavní impuls, díky kterému je tohle turné.

 

Pojďme přímo do M-klubu. Jak se vám líbí tenhle prostor?

My jsme tady už hráli. Je to tady výborné a já mám rád, když se vracím do prostorů, které se nemění.  Je to tady pořád stejné, a za to jsem rád.

 

Poslední otázka, vlastně dvě. Tohle turné je zase na dlouhou dobu poslední? A kdy se dočkáme nového alba?

Máme strašně moc práce kvůli věcem okolo filmu o Aloisi Nebelovi, takže tahle koncertní šňůra je zatím zvláštní tím, že nevíme, kdy bude další. Ale na novém CD se pracuje, pokud vše půjde dobře, mělo by vyjít na podzim příštího roku. (mrn)