Preventivní prohlídka nabídne hudbu i výtvarné umění

Zcela nový dlouhodobý projekt chystá valašskomeziříčský M-klub. Cyklus pořadů s názvem Preventivní prohlídka propojí hudební a výtvarné umění. „Řada muzikantů je současně i absolventy výtvarných škol, třeba Fakulty výtvarného umění v Ostravě. Přemýšleli jsme, jak to spolu spojit a tohle je výsledek," uvedl dramaturg M-klubu David Schwager.

Při první Preventivní prohlídce zahrají v M-klubu čtyři kapely, za nimi poběží projekce jejich výtvarných děl. „K tomu bude ještě druhá stage, kde budou hrát DJs," doplnil Schwager.  Hned polovina skupin, které se na akci představí, má navíc kořeny ve Valašském Meziříčí.

„Ve skupině Like She hrají Pavla Malinová a Jan Vytiska, absolventi Fakulty umění Ostravské univerzity. Oba navíc prošli meziříčskou Střední uměleckoprůmyslovou školou," popsal kurátor Galerie Kaple meziříčského KZ Leszek Wojaczek. I formace I love 69 popgejů vzešla z bývalých studentů zdejší „umprumky". „V kapele hrají Pavel Pernický, Jakub Adamec a Zdeněk Vichr. K nim se v Ostravě přidal řezník a hráč na perkuse Petr Starek. Hrají čistý audiovizuální fyzický a barevný discopunk, v podkladech kláves se objevují i náboženské prvky," říká Wojaczek.

Ke koncertní a výtvarné smršti dále návštěvníci uvidí a uslyší skupiny Schwarzprior a Marius Konvoj. „Schwarzprior je tříčlenná kapela složená ze studentů kateder Malba a Intermédia Ostravské univerzity. Hrají styl, kterému říkají industrial pop z ponuré Ostravy. Marius Konvoj zase vyplňují kyber prostor české nezávislé klubové performance. A to v rytmu digital hardcore a breakcore.

První Preventivní prohlídka se do M-klubu chystá na sobotu 22. ledna od osmi hodin večer. „Už jednáme o programu na pokračování prohlídky. Chtěli bychom ji dělat zhruba pětkrát do roka. Bude to ale hodně záležet na tom, jak často budou návštěvníci M-klubu ochotni nechat se vyšetřit," uzavřel s úsměvem Schwager. (mrn)