Nechoďte spát a přijďte putovat nočním Valmezem

Nechoďte spát a přijďte putovat nočním Valmezem

Valašské Meziříčí bude opět žít až do nočních hodin. V pátek 15. května se zde totiž bude konat další noční putování v rámci Meziříčské muzejní noci. Šestý ročník této celostátní akce, ke které se připojují desítky měst a obcí, nabídne již tradičně bohatý doprovodný program celkem na osmnácti místech po celém městě. I letos je pro návštěvníky připraven Noční expres, soutěž o hodnotné ceny i koncerty. Vše vypukne úderem devatenácté hodiny.

Meziříčská muzejní noc se ve Valašském Meziříčí stává krásnou a zajímavou tradicí, kdy své brány otevře několik místních institucí. Návštěvníci tak mají možnost zdarma nahlédnout do zákulisí a zúčastnit se bohatých doprovodných programů. Letos poprvé se k festivalu připojilo také kino Svět, které bude na Muzejní noc lákat den předem, tj. ve čtvrtek 14. května, záznamem světové výstavy nizozemského malíře Rembrandta. Záznam z cyklu Světové malířství na plátnech kin nabízí unikátní pohled na výstavu s názvem Rembrandt – Pozdní dílo z Národní galerie v Londýně a Rijks Muzeu v Amsterodamu.

Páteční podvečer a noc až do půlnoci již bude ve Valašském Meziříčí ovládat Meziříčská muzejní noc, jež bude zahájena úderem devatenácté hodiny na I. nádvoří zámku Žerotínů starostou města Valašské Meziříčí Robertem Stržínkem. Nádvoří bude po celou noc patřit koncertům. Vystoupí zde soubor Baskybic ze ZUŠ Alfréda Radoka, rožnovská kapela Fish & Fish, bluesrockoví Jam Club Special a Los Perdidos. „II. nádvoří zámku Žerotínů budou návštěvníci postupně rozjasňovat, ateliér animace ZUŠ Alfréda radoka zde představí projekci Stvoření světa a divadlo KVELB vypustí z hlubin bájného desetimetrového draka, s nímž se utká statečný rytíř,“ prozradila organizátorka Vlasta Červenková

Bohatý doprovodný program si pro putovníky připravily všechny zúčastněné instituce. „Muzeum regionu Valašsko v zámku Kinských například rozsvítí elektrické světlo za asistence hraběte Evžena Kinského a seznámí všechny s prvními šlechtickými majiteli zámku. V Lapidáriu Trojice se zase bude kramplovat vlna a pomáhat Červené Karkulce. Městská knihovna v Krásenské radnici letos všechny vrátí do školních lavic, neboť připravila program s názvem I dělník ze šroubárny si může přečíst Vergilia v originále,“ láká na program Červenková. Pohled do sklářských hutí nabízí Střední Uměleckoprůmyslová škola sklářská, pokusy s optickými klamy naopak Vrtule – Svět her a poznání a pozorovat nebeskou klenbu bude možné ve Hvězdárně.

K Meziříčské muzejní noci se připojuje také nově otevřené Muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů, které připravilo barokní tance, přehlídky dobových oděvů a zpřístupní kapli Smrtelných úzkostí Ježíše Krista. Moravská gobelínová manufaktura provede zájemce dílnami a vystaví zrestaurované tapisérie, Evangelický kostel láká na varhanní koncert, T. J. Sokol vystaví loutky a zavzpomíná na léta minulá, ZUŠ Alfréda Radoka odhalí tajemství hudebních nástrojů a zavede do světa výtvarného umění. Galerie Kaple a Sýpka zpřístupní aktuální výstavy doprovázené zajímavými workshopy. M-klub uvede divadelní inscenaci V úplňku místního souboru Zatmění z pera scénáristy Roberta Geislera a Muzeum Valašských strašidel vypustí strašidla.

Program Muzejní noci je opět pořádně nabitý, a aby mohli návštěvníci nechat odpočinout svým nohou, je připraven tradiční Noční expres, který všechny přepraví k jednotlivým institucím za symbolické celonoční jízdné. Hlavní nástupní zastávka bude na II. nádvoří zámku Žerotínů. Více informací s podrobným programem jednotlivých institucí naleznou zájemci na stránkách http://mmn.kzvalmez.cz.

 

(smo#2015)