Na přehlídce Setkání divadel - Malé jevištní formy 2017 kraloval havířovský soubor Tom a Jeff a valašskomeziříčský Vidacit

Na přehlídce Setkání divadel - Malé jevištní formy 2017 kraloval havířovský soubor Tom a Jeff a valašskomeziříčský Vidacit

O uplynulém víkendu, 17. - 18. března, se v Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí konal devětatřicátý ročník postupové přehlídky amatérských divadel Setkání divadel – Malé jevištní formy 2017. Přehlídky se zúčastnilo deset divadelních souborů se čtrnácti inscenacemi. Doporučení na celostátní přehlídky získalo šest souborů, Cenu diváků si odvezli havířovští Tom a Jeff a nejlepší herecký výkon předvedla místní herečka Barbora Eisenhammerová.

 

Dramata, komedie i scénické divadlo provázela letošní postupovou přehlídku Setkání divadel – Malé jevištní formy v meziříčském zámku Žerotínů. Dva dny nabité skvělými hereckými výkony moravských a jednoho polského souboru zakončilo v sobotu večer vyhlášení souborů, jež získaly doporučení poroty na 56. celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek a 15. celostátní přehlídku studentských divadelních souborů Mladá scéna v Ústí nad Orlicí.

 

A jak to vše dopadlo? Na přehlídku Šrámkův Písek dostal doporučení novojičínský soubor NJ feat. Uhřík, který v M-klubu uvedl koláž s autobiografickými prvky souboru Casiopea aneb Etudy o časovosti. Volným pádem uspěl valašskomeziříčský soubor Vidacit, který si kromě postupu připsal také Cenu za nejlepší herecký výkon pro Barboru Eisenhammerovou. Doporučení na Šrámkův Písek se za svou třiadvacetiletou kariéru dočkal soubor Tom a Jeff s inscenací Na drátku. Navíc si vysloužili ocenění z řad diváků, Cenu Josefa Fabiána, neboť ve veřejném hlasování návštěvníků obdrželi nejvíce bodů.

 

Doporučení na přehlídku studentských divadel Mladá scéna si vysloužili Zdividla Ostrava ze Základní umělecké školy Edvarda Runda za inscenaci na motivy divadelní hry ester Saalbachové Baletky. Lektorský sbor ocenil i soubor My…! ze Základní umělecké školy Rožnov pod Radhoštěm, kteří excelovali s hrou Já…?. Poprvé se přehlídky zúčastnil polský divadelní soubor. Z Toruně přijel zajímavou scénickou hru Gluten (Lepek) představit Teatr DoSkutku a rovnou získal návrh programové radě Mladé scény a navíc i přehlídky Otevřeno Kolín.

 

„I letos se zde objevily zajímavé soubory. Určitě mají potenciál, aby šly smělou cestou kupředu k dalšímu rozvoji. A těším se, co předvedou v dalších letech. Už sem jezdím řadu let a vidím, jak obrovský kus umělecké cesty někteří lidí ušli, jak na sobě zapracovali,“ uzavírá letošní přehlídku předseda poroty Pavel Procházka. Máme se tedy do příštího jubilejního čtyřicátého ročníku na co těšit. Oceněným souborům gratulujeme.

 

Festival Setkání divadel – Malé jevištní formy 2017 pořádá Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí ve spolupráci s NIPOS Artama Praha za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Města Valašského Meziříčí. Sponzorem festivalu je firma CS Cabot.

 

 

(smo#2017)