Kytarista Tony Ackerman zahraje na Malé scéně s Martinem Kratochvílem

Kytarista Tony Ackerman zahraje na Malé scéně s Martinem Kratochvílem

Americký virtuózní kytarista Tony Ackerman se po roce a půl vrací koncertovat na Malou scénu za oponou. Jeho první zastávka ve Valašském Meziříčí byla v rámci sólového turné. Tentokrát se ale představí v jazzovém duu s kolegou Martinem Kratochvílem v sobotu 31. ledna od půl osmé večerní.

Tony Ackerman žije v České republice něco přes třicet let. Za tu dobu se seznámil s mnoha muzikanty českého hudebního průmyslu mimo jiné také s Martinem Kratochvílem. Díky čemuž se na naši jazzové scéně vytvořilo nové duo. Společně odehráli tisíce koncertů nejen u nás, ale také po celé Evropě, ve Spojených státech, či na blízkém Východě a nahráli devět LP.

Kdo zná dosavadní tvorbu Martina Kratochvíla bude možná trochu překvapen. Od prvního, ještě amatérského Jazzu Q s Jiřím Stivínem z roku 1965, orientovaného na tehdy nejnovější free-jazzové výboje, přes následující jazz-rockovou etapu, období úspěchů ve filmové tvorbě a dosud definitivně neuzavřenou kapitolu počítačové hudby se Kratochvíl vrací na začátek své muzikantské kariéry, k akustickému klavíru. Směry hudebního vývoje Tonyho Ackermana a Martina Kratochvíla byly v začátcích jejich přátelského vztahu tak odlišné, že by ani jednoho z nich nenapadlo, že spolu budou jednoho dne koncertovat a natočí i několik desek. A právě odlišnost jejich hudebního zázemí dodává jejich společné hudbě zvláštní osobitost, je upřímná a prostá, družný rozhovor dvou nástrojů, k nimž zasedli dva dávní přátelé a rovnocenní hráči.

Tony Ackerman se narodil v Římě a mládí strávil v Kalifornii. Je mistrem akustické kytary a na koncertech čerpá ze svých hudebních kořenů v různých stylech jako folk, bluegrass, blues, brazilská bossa nova nebo ragtime. Hraje své originální skladby a improvizace, které jsou inspirovány hudebními styly z celého světa a kromě sólových vystoupení a koncertů v duu s Martinem Kratochvílem, spolupracuje také s perkusionistou Imramem Musa Zangim nebo špičkovým hráčem na mandolínu Zdeňkem Jahodou.

Vstupenky na speciální jazz-bluesovou sobotu na Malé scéně za oponou jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a nebo online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2015)