Kázetko zve na programy v rámci festivalu Chaverut

Kázetko zve na programy v rámci festivalu Chaverut

Ve Valašském Meziříčí letos probíhá již třináctý ročník série programů věnovaných Izraeli s názvem Chaverut / Přátelství. Ten v zámku Žerotínů začal již v neděli 19. února vernisáží výstavy Anna Franková – Odkaz pro současnost a Židovští uprchlíci z arabských zemí. Poslední únorový den bude pokračovat přednáškou Pavla Hoška na téma Význam příběhu v židovské tradici, dále pak zajímavými besedami, koncertem plzeňského kosmopolitního klezmer bandu Mi Martef.

Po třináct let dává měsíc Přátelství neboli Chaverut ve Valašském Meziříčí nahlédnout do aktuálních i historických milníků a kultury státu Izrael a v podobě nejrůznějších besed, výstav a koncertů. Vše odstartovalo v neděli 19. února vernisáží panelové výstavy Anna Franková – Odkaz pro současnost v přízemí Muzejního a galerijního centra v zámku Žerotínů. Ta představuje příběh Anny Frankové a její rodiny zasazený do kontextu světových událostí a historie holocaustu s přesahem do současných témat.

Zároveň byla otevřena výstava Židovští uprchlíci z arabských zemí zaujímající místo v Divadelní kavárně Kulturního zařízení v severním křídle zámku. Tato výstava přibližuje historické osudy izraelského národa a formování státu Izrael a integraci arabských Židů. V neděli 5. března se mohou zájemci zúčastnit komentované prohlídky výstavy se zástupcem vedoucí diplomatické mise velvyslanectví státu Izrael v ČR Eranem Šmuel Juvanem od 15.30 hodin, na níž o půl hodiny později naváže beseda na téma Aktuální situace na Blízkém východě, kde se k panu Juvanovi přidá místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Bartošek. Besedu pěvecky doprovodí Tereza Válková s klavírním doprovodem.

Svým programem k Chaverutu přispívá také Malá scéna za oponou, kde se v neděli 12. března uskuteční koncert první plzeňské kosmopolitně-liberální klezmerové skupiny Mi Martef hrající moudré i rozverné písně Židů. Opravdový zpěv křehké zpěvačky a zakladatelky kapely Karol Kašeové doprovází Ivan Kudrna na festovní kontrabas, Jarek Jurečka na skočnou harmoniku a Peter Heider na tklivé housle. Jejich repertoár se klene od Birobidjanu, přes Belz až po sefardské Toledo. Vstupenky na tento koncert jsou dostání také v předprodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

Měsíc přátelství poté zakončí v neděli 19. března beseda na téma Víra a terorismus, které se zúčastní Rabín židovské kongregace Bnej Israel, důstojník Izraelských obranných sil a intruktor bojového umění Krav maga David Bohbot.

(smo#2017)