JANA FARMANOVÁ - Niečo základné / GALERIE SÝPKA

JANA FARMANOVÁ - Niečo základné / GALERIE SÝPKA

Osobnost současné slovenské malby Jana Farmanová vystavuje své obrazy vystihující postřehy ze života, které nás denně emocionálně obohacují. Malby vyznačující se ženskostí jsou k vidění ve všech prostorách Galerie Sýpka. Výstava pod kurátorským vedením Dr. Leszka Wojaczka byla zahájena ve středu 24. dubna 2013 a vernisáž byla obohacena o hudební vystoupení písničkářky Lucie Redlové.

 

Od počátku malířské dráhy se Jana Farmanová věnuje především problematice mezilidských vztahů. Vychází z fotografických momentek, které prolíná s osobními zkušenostmi. Tyto vize na plátně abstrahuje, anonymizuje a promíchává s vlastními životními příběhy. Každodenní život, rodina, náhodné lidské střetnutí, adolescence, změna životní dekády, přeměna z dítěte na ženu či na muže, to jsou témata, která ji oslovují a jsou pro ni motivačně nenasycené.

Prvotním impulzem k malbě je pro Farmanovou příběh. Zajímají ji především vyvolané lidské emoce, které se snaží propojit a učinit srozumitelnými se vším, co se nachází vně i vevnitř osobnosti. Tento vzrušující stav hnutí mysli se snaží přenést malířskými prostředky na plátno. Přesto své příběhy záměrně nedovypráví a konce úmyslně ponechává otevřené. Vše se odehrává ve světě představ a snění s reálnými prvky. Daří se jí bravurním způsobem vdechnout obrazu vnitřní sílu a není spokojená jen s jediným výkladem. Ponechává dílu prostor k převyprávění vlastními slovy. Není ji cizí časový odstup, ironie i sebeironie, stejně jako silná osobní angažovanost. Chce propojit to, co je v ní, s tím, co je uvnitř?

 

Podle umělkyně je malířská tvorba tak trochu jako vztah dvou lidí – nikdo neví, kdy a proč skončí, ale je důležité vztah pěstovat. Farmanová malbou hledá sama sebe, Je to pro ni způsob jak poznat sebe samu a vnímá ji jako prostředek pro prožití života.

 

 

Autorka vychází z tradiční světové malby 20 st. a staví na malířské tradici, skrze kterou si rychle našla svůj osobitý způsob vyjadřování. Často nejprve vytváří přípravné malby akvarelem a přenáší je na plátno, přesto se nebrání zvolit i jiný podkladový materiál (sklo, dýha). Obrazy vypracovává v cyklech. Téma, které si zvolí, se automaticky přelívá z obrazu na obraz. Bilancuje mezi přesným realistickým ztvárněním a expresivním malířským pojetím. Pracuje s volností a  náhodou, tím potlačuje jevy, která jí umožňují neočekávané obrazové výsledky.

Farmanová obsadí všechny místnosti galerie Sýpka, kdy ve dvou podlaží převládnou malby na plátno a v podkrovní galerii vystaví akvarely, jenž vnímá jako osvobozující médium.

 

Jana  Farmanová (1970), rodačkou z Nitry a absolventkou Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě u prof. Jána Bergera si postupem času získala své publikum a nyní patří mezi výrazné slovenské figurativní malířky. Její díla najdeme v českých i německých soukromých sbírkách.

 

Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí má otevřeno denně v ÚT-PÁ od 9 do 17 hodiny, v SO-NE od 13 do 17 hodiny, v pondělí je zavřeno.

 

Více informací:

http://galerie.kzvalmez.cz