Hans Ledwinka - Od Präsidenta do Síně slávy

Hans Ledwinka - Od Präsidenta do Síně slávy

Výstava, kterou přináší Muzejní a galerijní centrum ve spolupráci s Technickým muzeem Tatra v Kopřivnici, popisuje kostrbatou cestu opomíjeného, ačkoli geniálního konstruktéra automobilky Tatra Hanse Ledwinky do Síně slávy světových automobilových konstruktérů. Vernisáž výstavy se uskuteční 20. ledna od 18 hodin v přízemí zámku Žerotínů za účasti jejího autora, Radima Zátopka.

 

Výstava, která vznikla v roce 2008, mapuje důležité milníky v životě Hanse Ledwinky (1878 - 1967), které byly mnohdy zásadní i pro kopřivnickou automobilku. Ledwinka stál jako pomocný technik u zrodu prvního osobního automobilu Präsident, jeho jméno je spjato s legendárními vozy Tatra jako například T 11, lidová T 57 zvaná Hadimrška, aerodynamická T 77, železničním vozem Slovenská strela a dalšími. Ledwinkova tatrovácká koncepce řešení podvozku nosnou rourou a samostatně zavěšenými kyvnými polonápravami měla zásadní vliv na kvalitu a úspěch zejména nákladních vozů.

Díky Ledwinkovi dosáhla Tatra celosvětového věhlasu a stala se až kultovním fenoménem. Nic na tom nemění ani obvinění Ledwinky z údajné spolupráce s nacisty za druhé světové války. Toto zatracení za doby socialismu mělo za následek jeho upadnutí do dnešního zapomnění, přesto byl ale Ledwinkův vliv na dnešní pojetí automobilu zásadní a neopomenutelný. 

 

V expozici budou k vidění originální trojrozměrné exponáty, modely automobilů, dobové fotografie a mnoho dalšího. Pro žáky od 4. tříd základních škol a studenty středních škol jsou k výstavě připraveny lektorské programy.  Žáci a studenti si mohou vybrat z plnění třech úkolů, z nichž každý zabere asi 20 - 30 minut a vyplnit pracovní listy.

 

Výstava HANS LEDWINKA - Od Präsidenta do Síně slávy, kterou návštěvníci uvidí na Moravě mimo kopřivnické Technické muzeum Tatra poprvé, potrvá v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí do 6. března 2016.

 

 

Adéla Beranová