Držitelem Ceny Rudolfa Schlattauera je Petr Hajdyla

Držitelem Ceny Rudolfa Schlattauera je Petr Hajdyla

Podvečer v pondělí 12. září 2016 patřil v meziříčské galerii Sýpka vernisáži pěti finalistů umělecké soutěže Trienále Valmez, ve které usilovali o Cenu Rudolfa Schlattauera. Odborná výtvarná komise nakonec zvolila laureátem malíře a učitele Základní umělecké školy Alfréda Radoka ve VM Petra Hajdylu. Výstava finalistů potrvá do 13. listopadu. Návštěvníci mají možnost hlasovat pro svého favorita, kterému bude na slavnostní vernisáži udělena Cena veřejnosti.

Již počtvrté se v galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí udělovala Cena Rudolfa Schlattauera, jíž se mají možnost zúčastnit umělci spjatí svou tvorbou či životem s městem Valašské Meziříčí. V letošním ročníku se přihlásilo celkem čtyřiadvacet výtvarníků bez rozdílu věku či uměleckého zaměření. Z nich vybrala odborná výtvarná komise na základě anonymní obrazové dokumentace pět finalistů Petra Hajdylu, Tadeáše Kotrbu, Vojtěcha Kovaříka, Miroslavu Kupčíkovou a Kamilu Maliňákovou. Na pomyslný vrchol nakonec vystoupal malíř a grafik Petr Hajdyla, zástupce ředitele a kantor na meziříčské Základní umělecké škole Alfréda Radoka. Absolvent Katedry malby na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě žijící a tvořící v současné době ve Straníku u Nového Jičína.

Díla všech pěti finalistů jsou k vidění ve všech třech podlažích galerie Sýpka, která se nachází na II. nádvoří zámku Žerotínů a k vidění budou až do 13. Listopadu, kdy se uskuteční slavnostní vernisáž Trienále Valmez, na které bude udělena věcná cena umělci, jež v hlasování návštěvníků získá nejvyšší počet hlasů. Každý tak má možnost podpořit umělce, který jej svou tvorbou a výstupem na výstavě zasáhne. Zároveň se tak ztotožnit s rozhodnutím komise, či naopak vyzdvihnout umělce jiného.

Cena Rudolfa Schlattauera nese jméno významného textilního výtvarníka a zakladatele první gobelínové manufaktury v českých zemích, představitele české moderny, výrazné tvůrčí osobnosti přelomu 19. a 20. století, který dokázal vnímat vlivy průmyslového světa a nezapomínat při tom na tradici a existenci lidové kultury a moravské přírody. Odborná výtvarná komise tentokrát zasedla ve složení Jiří Ptáček, jako předseda komise, Doc. MgA. František Kowolowski, Ak. mal. Jan Timotej Strýček, PhDr. Václav Mílek, MgA. Pavla Malinová, PaedDr. Yvona Wojaczková a Mgr. Kamila Valoušková.

 

(smo#2016)

Ondřej Smolka, PR Manager, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, p. o.

Kontakt: tel. 739 470 291, email: smolka@kzvalmez.cz, www.kzvalmez.cz