Držitel Grammy David Evans představí blues na Malé scéně za oponou

Držitel Grammy David Evans představí blues na Malé scéně za oponou

Na pondělní večer 23. května připravil produkční tým Malé scény za oponou koncert amerického bluesového zpěváka a významné osobnosti tradičního amerického mississippského blues Davida Evanse, který je mimo jiné také držitelem ceny Grammy. Koncert začne v 19.30 hodin.

Blueasman David Evans se meziříčskému publiku přestavil poprvé na loňském ročníku festivalu Valašský špalíček a v rámci Českého turné 2016 se zde vrací s celovečerním koncertním setem. David Evans je držitelem ceny Grammy, bývalým spoluhráčem Hammieho Nixona a také nejvýznamnějším odborníkem na blues, neboť již padesát let mapuje poslední pozůstatky bluesové tradice v mississippské Deltě.

Od roku 1965 podnikal David Evans na vlastní pěst a náklady terénní výzkumy venkovského blues. Snažil se pracovat pokud možno s těmi, kteří nefigurovali na revivalové scéně, a drtivá většina jeho informátorů tedy údajně nikdy předtím nestála před mikrofonem. Přes Roosevelta Holtse se postupně propracoval k bluesmanům z okruhu již nežijícího Tommyho Johnsona, jemuž také v roce 1971 věnoval svojí první knihu.  K získání patřičné autority mezi bluesmany napomohla Davidovi skutečnost, že v té době již přesvědčivě ovládal tradiční bluesové kytarové techniky.

Práce v knižním vydání nazvaná Big Road Blues - Tradice a tvořivost v lidovém blues vyšla ve vydavatelství kalifornské university na počátku osmdesátých let a dosud zůstává nejhlubší a nejvšestrannější analýzou tradičního blues, jaká kdy byla zpracována. V uplynulých letech koncertoval ve Spojených Státech, v Jižní Americe a Evropě. Ještě v roce 1995 přivezl do Drážďan společnost znamenitých veteránů z Memphisu a okolí - jejich řady od té doby samozřejmě prořídly, a dnes tedy David Evans cestuje povětšinou sám, jako jeden z nejpozoruhodnějších interpretů venkovského blues. Jeho kytara a zpěv neznějí v žádném případě akademicky - koneckonců více než čtyřicetiletá zkušenost s touto hudbou takříkajíc z první ruky může být asi tou nejspolehlivější zárukou.

Vstupenky na všechny koncerty na Malé scéně za oponou jsou k dostání v předprodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a také online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

 

(smo#2016)