Dramaturgii M-klubu může ovlivnit každý, říká Schwager

Dramaturgii M-klubu může ovlivnit každý, říká Schwager

Novou posilou dramaturgického oddělení v Kulturním zařízení města Valašského Meziříčí se o prázdninách stal David Schwager, který několik let koncipoval například program Hrachovky. Tyto své zkušenosti chce zúročit také v M-klubu, který bude mít ve své gesci. Jeho rukopis by měli návštěvníci zařízení rozpoznat již od nové sezóny, která začíná v září.

 

Od září mění M-klub tepovou frekvenci, jak zní leitmotiv propagačních materiálů k programům v tomto měsíci. Co si pod tím má člověk představit?

Mým cílem je, aby se v M-klubu začaly objevovat kapely z mladé scény, které zde v minulosti nedostávaly tolik prostoru, jenž by si dle mého názoru zasloužily. Do emka by se měly vrátit i pravidelné taneční party. Jinými slovy se domnívám, že je třeba výrazně obměnit programovou skladbu, která v posledních několika letech nepřinášela moc nového, hrstka muzikantů tady hrávala prakticky pravidelně.

 

Na koho M-klub začne od nové sezony cílit?

Práci každého dramaturga nevědomky ovlivňuje jeho vlastní okolí, tudíž také věková skupina, do které sám spadá. Jako příslušník snad stále ještě mladší generace možná budu programově preferovat mladou scénu, ale rozhodně si chci zachovat odstup. Nebudu se křečovitě bránit věcem, které jsou mladým tzv. proti srsti. M-klub musí být otevřený všem.

 

Tak konkrétně. Co přijde v září?

V tomto měsíci proběhnou mimo jiné koncerty tří kapel, které ve Valašském Meziříčí ještě nikdy nehrály, přičemž v republice patří mezi ty známější. Hned první zářijový den zahrají na rozjezd experimentátoři Mako!mako společně s Pub Animals. V polovině září se pak lidé mohou těšit na Post-it, kteří úspěšně objeli snad celou republiku nejen díky festivalům, ale i jako předkapela Support Lesbiens či Wohnoutů. Koncem měsíce vystoupí Sunshine. V jejich případě netřeba představovat.

 

Vesměs jde o festivalové kapely, které lidé letos mohli vidět jinde. Proč by na ně měli přijít znovu?

Takto nelze uvažovat, protože jinak by musela většina klubů zavřít. Během festivalů jsou kapely v pressu kvůli harmonogramu a hrají třeba jen půlhodinový set. V klubu mají příležitost udělat si kvalitní zvukovou zkoušku. Klub je bezprostřednější s ohledem na interakci kapely s publikem, které se na festivalu často věnuje spíše pivu či jiné zábavě než samotnému vystoupení. Klubové koncerty jsou obecně zajímavější.

 

Jaké taháky chystáš v M-klubu do konce roku?

Program na další měsíce ještě není zcela uzavřený, v jednání jsou stále celkem zajímavá jména, ale už teď máme potvrzeny kapely jako Photolab, LU, Toxique, Kazety, Niceland či Zuby Nehty. Na své si příjdou i fanoušci metalu, punku nebo třeba d'n'b. Z místní scény pokřtí novou desku Ciment a 40 let oslaví skupina Harom. Chystáme se také po dlouhých letech vrátit do emka silvestr, jehož podoba už se také začíná rýsovat.

 

Jakým způsobem vybíráš do M-klubu interprety?

Faktorů je více. Jednak se řídím vlastní zkušeností, tzn. že uvažuju o kapelách, které se mi líbí a o kterých vím, že se líbí více lidem v mém okolí. Kapely se mohou nabízet i samy a z tohoto ranku rozhodně některé dokážou zaujmout. Stranou pozornosti nezůstávají ani místní kapely, které si lze vytipovat například díky jejich profilům na bandzone a které potřebují podporu klubu. Rád bych, aby se do diskuze na profilu facebooku „M-klub Valmez" zapojila také veřejnost a psala své podněty a tipy na zajímavé kapely. Pokud nás některá z nich zaujme, je možné, že se ve Valašském Meziříčí objeví. Lukáš Martinek (lum)