Divadelníci z Jarcové zahrají Jarčovskou Gulu v Kázetku

Divadelníci z Jarcové zahrají Jarčovskou Gulu v Kázetku

Divadelní spolek Nová Snaha z Jarcové přijede do meziříčského Kulturního zařízení se svou první autorskou hrou Jarčovská Gula, kterou premiérově uvedli v loňském roce a s níž u diváků sklízí velké ohlasy. Ve Valašském Meziříčí si ochotníci zahrají ve čtvrtek 6. dubna od devatenácti hodin.

První autorská hra Divadelního spolku Nová Snaha z Jarcové sklízí úspěchy u obecenstva všude, kde ji uvedou. Inscenaci Jarčovská Gula napsal Zdeněk Plesník k 110. výročí založení divadla v Jarcové. Její příběh se odehrává v obci Lidečko a napomohl trochu proslavit obec ležící dolů po řece Bečvě. Na této obci není téměř nic zvláštního. Tedy až na osmi metrový pískovcový útvar nazývající se Jarčovská Gula, kterou zde podle pověsti upustil čert.

Ochotnické divadlo působilo v Jarcové už od roku 1906 a v různých časových horizontech svou činnost provozovalo až do osmdesátých let. Po pětadvacetileté pauze nastoupila nová krev divadelníků a na počest průkopníků divadla v obci si dali název Nová Snaha. Jako první představení uvedli na jaře roku 2010 pohádku Hrátky s čertem od Jana Drdy, která se v Jarcové naposledy hrála v roce 1981. Představení se setkalo s obrovským úspěchem a vše nasvědčovalo tomu, že nový spolek nebude záležitostí jen jediné divadelní sezóny. Nadšení ochotníků neopadlo, a proto i další léta byla pro Novou Snahu úspěšná. O rok později byla uvedena komedie Ztřeštěná neděle ruského autora Valentina Katajeva, následně nastudovali Gogolovu Ženitbu, Společný byt Jugoslávce Gragutina Dobričanina i komedie Paní Fantomasová se zlobí aneb Zločin v Muzeu čerstvého umění Jana Váchala. I česká tragikomedie Václava Čejky s názvem Happy Birthday! se u diváků setkala s velkým ohlasem. V současné době reprízují hru Jarčovská Gula, kterou poprvé uvedli v roce 2016.

 

Vstupenky na meziříčské představení Divadelního spolku Nová Snaha z Jarcové jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zaízení www.kzvalmez.cz.

 

(smo)