Dakarské odpoledne ve Valmezu

Dakarské odpoledne ve Valmezu

Již brzy se všem příznivcům exotiky, vůně vzdálených světů a milovníkům nejnáročnějšího motoristického závodu světa – Rallye Dakar - nekontrolovatelně zvýší tep. V sobotu 8. března odpoledne se Valašské Meziříčí stane místem jedinečného setkání se scénáristou, kameramanem a režisérem populárního cestopisného seriálu Na cestě (Česká televize) Jaroslavem Jindrou a jeho vzácnými hosty – Martinem Kolomým,  Ivanem Jakešem, Markem Spáčilem, Tomášem Tomečkem, Oldřichem Bražinou a dalšími hvězdnými účastníky Rallye Dakar.

 

Nejprve si budete moct od 15:00 na náměstí ve Valašském Meziříčí prohlédnout vystavenou závodní techniku, která zápolila s náročným terénem Rallye Dakar. Závodní automobily budou zpřístupněny, takže zakusíte stísněný pocit v kabině závodních trucků, na vlastní oči prozkoumáte jejich technologickou vyspělost a takřka všemi smysly nasajete dech beroucí atmosféru těchto speciálů.

 

Poté (zhruba od 17:00) je pro Vás připravena v prostorách valašskomeziříčského kina Svět výstava fotografií z několika ročníků Rallye Dakar. Díky této unikátní sbírce tak na jednom místě uvidíte vývoj legendární rally, včetně zlomového přesunu „Dakaru“ z původního afrického kolbiště na Sahaře do neméně náročného terénu Jižní Ameriky.

 

Od 18:00 začne moderovaný program v sále kina Svět, kde Vám valašskomeziříčský rodák přiblíží práci kameramana a tvůrce dokumentárních filmů, povypráví o svých peripetiích i radostech při natáčení jednotlivých dílů seriálu Na cestě, poutavým způsobem popíše, jaké to je vidět více než sto zemí světa hledáčkem kamery a fotoaparátu.

 

Na jeho povídání naváže filmová projekce - neobvyklý pohled za oponu nejtěžší dálkové rallye světa – Rallye Dakar. Dva hodinové dokumenty, opět v režii kameramana Jaroslava Jindry, natočené v průběhu Sahara El Chott rally v Tunisku a Rallye Dakar v Jižní Americe.

 

Uvidíte chvíle závodnického štěstí i pekelnou smůlu, dramatické záběry z trati i fascinující přírodu. Oba dokumenty okoření peprný slovník závodníků. Filmy „Rváči“ ani „Diagnóza Dakar“ sice nenabízí monumentální helikoptérové záběry ani záplavu střihových triků, přesto vás uchvátí svou syrovou upřímností a přirozeností bez kašírovaných scén. Film „Rváči“ získal v roce 2012 Zvláštní cenu poroty na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů. „Diagnóza Dakar“ je naproti tomu historicky prvním filmem o Rallye Dakar natočeným v nepředstavitelně těžkých podmínkách jednočlenným štábem na motocyklu.

 

Přestávka mezi filmy bude náležet přátelskému posezení se závodníky a účastníky Rallye Dakar, z nichž mnozí hájili české barvy ještě v saharských dunách Afriky. Od těchto závodnických legend uslyšíte jaké to je trávit téměř tři týdny v závodním autě, co na „Dakaru“ milují, co je žene k slzám, co je jejich motivací, prostě – jaké to je mít v chorobopisu diagnózu „Dakar“. Prostor samozřejmě dostanou také dotazy účastníků v hledišti. Akce bude ukončena autogramiádou, takže si kromě skvělého zážitku a vzpomínky na příjemně strávený sobotní podvečer můžete odnést také hezký suvenýr na památku. Projekce v kině Svět je zpoplatněna symbolickým vstupným 50 Kč / osobu, respektive 30 Kč pro děti do 15-ti let.

 

Setkání „dakaristů“ v této sestavě v kombinaci s projekcí uvedených dvou filmů je naprosto jedinečná událost a je o to větší radostí nás všech, že k ní dojde právě ve Valašském Meziříčí. V sobotu 8. března odpoledne jste všichni z celého srdce zváni.


Jaroslav Jindra