Czech Press Photo k vidění ve Valašském Meziříčí

Czech Press Photo k vidění ve Valašském Meziříčí

Putovní výstava nejlepších fotografií jubilejního 25. ročníku soutěže Czech Press Photo uplynulého roku je opět k vidění ve Valašském Meziříčí. Z Galerií Kaple a Sýpka se ale protentokrát přesunula o pár metrů vedle do 2. patra Muzejního a galerijního centra v zámku Žerotínů. Výstava je k vidění do 30. srpna 2020.

Již po několik let hostí galerie ve Valašském Meziříčí putovní výstavu toho nejlepšího z aktuální soutěže Czech Press Photo a řadí se tak mezi málo měst, kde jsou vítězné snímky k vidění. Ve druhém patře se rozprostírají fotografie napříč soutěžními tématy včetně titulní Fotografie roku, kterou se stal symbolický snímek vlající vlajky nad hlavami tisíců demonstrantů na Letenské pláni od Lukáše Bíby z mediálního domu Economia. Mezinárodní porota tentokrát vybírala z téměř 4000 přihlášených příspěvků od 270 autorů.

„Vítězná fotografie jedné z masových demonstrací proti českému premiérovi je symbolem složité politické i společenské situace v zemi. Třicet let po pádu komunismu je společnost opět rozdělena: na jedné straně dochází k vášnivým protivládním protestům a na straně druhé si vládní strana udržuje nejvyšší preference. Vítězný snímek obsahuje emoce i klade otázky, a to jednoduchým, působivým a do paměti na první pohled vrývajícím se způsobem,“ shrnuje za porotu Daniela Mrázková.

„Stejně jako většina mých kolegů jsem se snažil zachytit protesty na Letné ze všech možných úhlů. Nejprve jsem fotil dole u pódia a pak jsem využil přístupu nahoru na střechu Molochova, odkud bylo možné získat fotku 250 000 lidí. Fotili jsme podobné scény – od protestujících pod námi přes „piknikující“ na okraji střechy až po lidi mávající vlajkami na x způsobů,“ popisuje vznik fotografie roku Lukáš Bíba.

V letošním ročníku bylo vypsáno osm foto kategorií a tři video kategorie. Soutěžilo 270 fotografů, kteří přihlásili celkem téměř čtyři tisíce fotografií. Příspěvky byly přihlašovány elektronicky v průběhu celého měsíce září. Odborná mezinárodní porota pracovala ve dnech 10. až 12. října v galerii Czech Photo Centre ve složení: předseda, fotograf Petr Josek, zakladatelka Czech Press Photo Daniela Mrázková, ředitel programů World Press Photo David Campbell, lektor a obrazový editor agentury VU Pascal Philippe, ředitel agentury Panos Pictures Adrian Evans, dále český fotograf Herbert Slavík, kurátorka Lucia Benická, fotografka Amak Mahmoodian a fotoeditor Colin Jacobson.

Výstava je v Muzejním a galerijním centru přístupná do 30. srpna 2020. Ve všední dny, mimo pondělí, je otevřeno od 9 do 17 hodin. O víkendech je přístupná od 13 do 17 hodin. Více na www.magc.cz.

(smo#2020)