Cirk La Putyka míří se svou dynamickou cirkusovou podívanou do Valmezu

Cirk La Putyka míří se svou dynamickou cirkusovou podívanou do Valmezu

Ve Valašském Meziříčí se poprvé představí pražský divadelní soubor Cirk La Putyka vedený principálem Rosťou Novákem ml. V Amfiteátru v parku u zámku Kinských uvede svou nejnovější inscenaci Kaleidoscope, jež zcela vznikla v koronavirové době a nabízí pozorování krásných forem, ojedinělých akrobatických a tanečních prvků na pozadí letního koktejlu barev. Těšit se můžete na neděli 9. srpna 2020. Začátek je v 18:00. Vstupenky v prodeji.

Nový projekt Cirku La Putyka měl premiéru na domácí půdě souboru 9. června a přesně za dva měsíce si jej budou moci užít také diváci ve Valašském Meziříčí. Inscenace Kaleidoscope vznikala během koronavirové pandemie a z toho důvodu musel být tvůrčí proces přizpůsoben platným omezením. Finský režisér Maksim Komaro, který již se členy Cirku La Putyka uvedl inscenace Slapstick Sonata, PLAY, Batacchio a Isole, ji vůbec poprvé (a snad i naposledy) kvůli zavřeným hranicím připravoval pouze na dálku z Helsinek, on-line pomocí kamer a monitoru. A takto se zúčastnil také slavnostní premiéry.

První, ryze venkovní produkce v historii souboru, s níž budou v létě putovat po větších i menších městech České republiky nabídne šílené skoky na obřím teeterboardu, skupinové taneční choreografie, závěsnou akrobacii, lety na trampolíně i walking globe a rolla bola. Celkem osm akrobatů, herců a tanečníků v představení probleskuje podobně jako barevné střípky v krasohledu. „Základ slova kaleidoskop je řecký a víceméně znamená pozorování krásných forem. A o tom ten projekt vlastně je – o tom, že se soustředíme spíše na krásu a kouzlo okamžiku i výsledného tvaru než na hlubší filozofování o smyslu života a bytí,” vysvětluje režisér Maksim Komaro. Na své si přijdou milovníci nového cirkusu, tance i humoru na jevišti. Otevřete oči, nastražte uši a nechte se pohltit křiklavou koláží umu a radosti.

Čekání si mohou fanoušci zkrátit například návštěvou kina Valmez. To uvede 17. a 21. června celovečerní dokument Na krev režiséra Erika Knoppa právě o Rosťovi a Vítkovi Novákových, jádru souboru Cirk La Putyka. Co pohání oba bratry, osmou generaci slavného loutkařského rodu Kopeckých? jaká posedlost, vášeň i emoce je provází, když uskutečňují svůj sen a vztahují se ke své rodině a předkům? To i další životní události nabízí časosběrný dokument Na krev, který je velice osobním a niterným pohledem jak do zákulisí vzniku souboru, tak i do zákulisí jejich životů. Jak stojí v podtitulu dokumentu: „Jejich krev je krev kočovných umělců a jejich posedlost sahá přes slavný rod loutkářů Kopeckých mnoho generací nazpět. Ve svém úsilí se obracejí k sobě samým, ke kořenům, k rodině. Před čím se snažíš utéct, to nakonec vyroste v tobě.“ 

Představení je vhodné pro děti od 5 let a děti a mladiství do 15 let mají vstup zdarma. Vstupenky na Kaleidoscope jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a také online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz. Zde také pořídíte vstupenky na promítání kina Valmez.

(smo#2020)