Cestovatelský podzim zavede návštěvníky do Ruska, Turecka i na Ekvádor

Ve Valašském Meziříčí pokračuje celý listopad Cestovatelský podzim. Následující čtyři besedy zavedou návštěvníky na odlehlý poloostrov Kamčatka, na severozápad Ruska, do Turecka a přiblíží život v Ekvádoru. Vstupenky na všechny akce budou k dostání také na místě.

Hned prvního listopadu mohou milovníci cestování zavítat do Muzea regionu Valašsko, do zámku Kinských. Zde bude vyprávět valašskomeziříčský rodák Jan Husák o svém třítýdenním putování severskou divočinou na odlehlém poloostrově Kamčatka, kde se divokou tajgou potulují hnědí medvědi, řeky jsou plné lososů a krajinu tvoří kužely stošedesáti sopek. Začátek přednášky je v sedmnáct hodin.

Druhý den, v pátek 2. listopadu zamiřte směrem do hospicu Citadela. V přednáškové místnosti se uskuteční cestopisná přednáška Stanislava Kuchaříka. Ten přiblíží nejen možnosti cestování v Rusku, ale také bude povídat o historii gulagu na Solovetských ostrovech a odkazu tragické minulosti Ruska pro současnost.

Z Ruska přejdeme plynule do Jižní Ameriky, přesně Ekvádoru, do tamního druhého nejmenšího státu. Své zkušenosti s dobrovolnictvím přijede vyprávět Markéta Pišková, podle níž je dobrovolnictví udržitelný turismus 3. Tisíciletí a přispívá k zachování rovnováhy na obou stranách zeměkoule. Společně s kolegy založila iniciativu Global Volunteer Office, s níž návštěvníky také seznámí. Právě tato iniciativa propojuje Česko s Ekvádorem. Spolu s Ekvádorci spravují soukromou přírodní rezervaci a biokoridor Cordillera del Bálsamo o celkové rozloze okolo 20 000 ha rozkládající se na pobřeží Tichého oceánu, přímo na starověké stezce původních tamních obyvatel „La Ruta de los Caras", cca 5 km od města Bahía de Caráquez. Přednáška v sobotu 3. listopadu začne v 19 hodin.

A zpátky do Evropy, tedy jen mírně. Spíše do Malé Asiie, přesně Turecka. Odtud se nedávno vrátil m-klubákům dobře známý místní cestovatel Michal Štěpánek. Zatímco západ Turecka v čele s Istanbule praská ve švech, tak výcho země navštíví pouze hrstka dobrodruhů. A možná právě proto je pro Michala Štěánka Turecký Kurdistán nefalšovaným klenotem. O oblasti, jež jej uhranula přírodními krásami, výborným jídlem a fantastickými lidmi přijde do M-klubu vyprávět v pondělí 5. listopadu. Začátek je v 18 hodin.

Stále probíhají také soutěže v rámci Cestovatelského podzimu ve Valmezu. Zúčastnit se jich můžete na jednotlivých přednáškách vyplněním soutěžního kupónu i na Facebooku M-klubu, kde je spuštěna soutěž o poukaz na nákup koloběžky Kostka. Více informací naleznete na mklub.kzvalmez.cz ve složce Cestovatelský podzim.

(smo#2018)