Beseda se podílí na oslavách věhlasné valašskomeziříčské školy

Dne 1. dubna 2011 vystoupila Beseda na koncertě ke 100. výročí školy pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí. Hostitelé připomněli, že mnoho zaměstnanců ústavu v tomto sboru zpívalo a jsou na to patřičně hrdi.

V důstojném prostředí kaple zazněl např. kánon M. Pretoria „Viva La Musica", skladba W. A. Mozarta „Ave Verum Corpus" nebo J. Schreibera „Ó lásko, lásko" podle přepisu Leoše Janáčka. Pozvaní učitelé a přátelé školy vyslechli též produkci sboru Basové G místního gymnázia a přednášku z historie.

Podnět k založení Zemského ústavu pro hluchoněmé ve Valašském Meziříčí dal poslanec Karel Richter v roce 1906. Se stavbou školy se započalo v červnu 1909. Prováděla ji firma Ing. Müller a spol. a vyžádala si 803 953 korun a tři haléře.

Snad nejzajímavější fakt je, že celá stavba byla hotova už za dva roky. Valašsko­meziříčský ústav byl původně určen pro 120 žáků z jižní i východní Moravy a Slezska, kteří mohli být vyučováni v osmi postupných ročnících. Činnost nového ústavu byla zahájena 3. ledna 1911 bohoslužbami v místním kostele.

Zařízení má bohatou historii, během níž docházelo ke změnám v jeho náplni i názvech. Dnes se jmenuje Mateřská škola, základní škola a střední škola pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí. Eva Lhoťanová (el)