Bačovský bál zahájí plesovou sezonu ve Valašském Meziříčí

Bačovský bál zahájí plesovou sezonu ve Valašském Meziříčí
V sobotu 17. ledna se od 19.30 hodin se prostory zámku Žerotínů rozzáří ve znamení Vševalašského bálu, který se premiérově koná ve Valašském Meziříčí. Společně s touto výjimečnou akcí proběhne již tradiční Bačovský bál, který symbolicky zahájí letošní plesovou sezonu. Ti, co rádi tančí, se mohou těšit na cimbálovou muziku Radhošť, Klobučan, Troják, Ocún či Bača. Vystoupí řada dalších hudebních hostů. Vstupenky jsou v předprodeji v Kulturním zařízení města Valašského Meziříčí.

 

Výjimečný program i tabule. Takový bude valašský krojovaný bál. Návštěvníci se mohou těšit nejen na místní soubory, ale také na soubory z různých koutů Valašska. „Letos poprvé ve Valašském Meziříčí díky tomu, že soubor Bača oslaví v květnu 70 let od svého založení a je členem Valašského folklorního sdružení. Dosud se každý rok valašské soubory scházejí na Vševalašském bále, který probíhá pokaždé v jiném městě. Štafetu započala Bystřice pod Hostýnem, dále se bály konaly na Hovězí, na Vsetíně, ve Frenštátě pod Radhoštěm, ve Zlíně, v Rožnově pod Radhoštěm a ve Valašských Kloboukách,“ uvedla organizační vedoucí souboru Bača Lenka Novotná. „Tradicí na Vševalašském bále bývá předání pomyslné štafety-stromečku, který starosta města minulého bálu předává starostovi pořádajícího bálu. Ten má za úkol o něho celý rok pečovat a po roce jej předat starostovi dalšího pořádajícího města.“

Letošní bál chce opět nabídnout jeho návštěvníkům neopakovatelné zážitky a překvapivá spojení. „Návštěvníky čeká zábava při osmi cimbálových muzikách, výuka figurálních valašských tanců i tance soutěžní. Nebude chybět ani úvodní promenáda, valašský odzemek či půlnoční taneční hra Adam,“ prozradila Lenka Novotná.

Jako tradičně se mohou lidé na bále těšit na bohatou tombolu, chleba s domácím sádlem a škvarky, kyselici nebo guláš. Už od osmi hodin ráno bude před místní restaurací U Zvonu probíhat prodej valašských frgálů.

 

(red#2015)