Andělé míří na Valašský špalíček

Andělé míří na Valašský špalíček

Hudební festival Valašský špalíček letos slaví jubilejní třicáté festivalové narozeniny. Jako tradičně se bude festival na křižovatce žánrů konat v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí, a to 21. Až 23. června 2012. Mezi více než třiceti hudebníky a skupinami, jenž na festivalu vystoupí, se skrývá také hrstka „Andělů“, přesně řečeno výherců letošních cen Anděl, které každoročně uděluje akademie populární hudby. V programu tak nechybí jména jako Tomáš Klus, Lenka Dusilová, Goodfellas či Prago Union + Livě Band.

A právě Tomáš Klus patří nejen mezi největší hvězdy letošního jubilejního ročníku Valašského špalíčku, ale také mezi nejlepší písničkáře u nás. O tom svědčí i fakt, že se stal na udílení hudebních cen Anděl 2011 nejlepším zpěvákem a k tomu si odnesl sošku v kategorii album roku za desku Racek, jež se navíc stala i nejprodávanější deskou loňského roku. „Tomáš Klus nebude ve Valašském Meziříčí vystupovat poprvé. Svou premiéru si odbyl již při loňském dubnovém koncertu, kdy do posledního místa vyprodal sál Kulturního zařízení,“ vzpomíná dramaturg M-klubu David Schwager. Na špalíčkovském koncertu tak v pátek v podvečer uslyší diváci kromě starých pecek i písně Pánubohudooken nebo Nina z již zmiňovaného alba Racek.

V sobotním programu naopak vystoupí protipól zpěváka roku, Zpěvačka roku 2011, Lenka Dusilová. Ta vydala v prosinci roku 2011 čtvrté studiové album nesoucí název Baromantika, jež je jakýmsi pohledem do osobního a emocionálního světa zpěvačky. Dle kritiků vyniká celé album svou poctivostí. Písně na albu se mírně dotýkají elektroniky, což krásně spojila dynamikou, která jí je vlastní. Není divu, že patří ke špičkám na české hudební scéně. Sobotní večer tak bude dozajista od desáté hodiny hudebně emotivním zážitkem nakaženým Baromantickým zvukem.

Výčet „Andělů“ mířících do Valašského Meziříčí pokračuje mladou kytarovou kapelou Goodfellas jenž získala ocenění Objev roku 2011 a vítězů žánrové ceny pražskou hip-hopovou formací Prago Union spolu s Livě Bandem. Kluci z Goodfellas vloni vydali debutovou desku Robbery Blues, kterou nahrávali v Kalifornii společně s americkým producentem Chrisem DiBeneditto. Kapela se dala dohromady v roce 2007 v Karlových varech a od té doby odehrála už na 300 koncertů po České Republice a střední Evropě. Prago Union není důvod moc představovat. V současnosti je tvořeno dvojicí DJ Maro a DJ Kato, kterého fanoušci znají z kapely Chaozz. Na Valašský špalíček dorazí společně s živou kapelou, která původním skladbám dodává naprosto jiný rozměr.

(smo)